Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi

Okul Bitmese Diyeceğiniz Tüm Güzellikler Burada…

* Yazı ve Söyleşiler: Onur Aksan

İlahiyatlarla Türkiye köşemizde bu kez çiçeği burnunda bir üniversitenin yıldızı parlayan bir fakültesini tanıtacağız: Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi… Henüz ilk mezunlarını vermesine rağmen kısa zamanda büyük işler başaran ilahiyatı burada yüksek lisans yapan sevgili Onur Aksan’ın dekan bey, bölüm başkanı, yüksek lisans ve son sınıf öğrencisi dört konukla gerçekleştirdiği kısa söyleşiler üzerinden okuyacağız. Bakalım Kastamonu İlahiyatı tercih edecek arkadaşları hangi güzel imkânlar bekliyor…

Prof. Dr. Mehmet ATALAN

İlk sorumuz Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve Temel İslam Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet ATALAN Beyefendiye.

Sayın Dekanım, eğitim kadronuz hakkında neler söylemek istersiniz?

Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi olarak bizler gerek lisans gerekse yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize en iyi şekilde eğitim verebilecek kadroya sahip olduğumuz konusunda iddialıyız. Bu doğrultuda sizlere fakültemizde her biri alanına son derece hakim 2 profesör, 5 doçent, 20 doktor, 5 öğretim görevlisi ve 7 araştırma görevlisinden söz edebilirim. Sayıca üstün olmakla beraber hocalarımızın branş dağılımının da bir İlahiyat fakültesi öğrencisinin alması gereken her türlü bilgi, beceri ve tecrübeye imkan sağlayacak şekilde dengeli bir dağılımının olduğunun da altını ayrıca çizmekte yarar görmekteyim.

Peki, bu imkânların öğrenciler nezdinde fakültenizi tercih etmeleri noktasında karşılık bulduğunu düşünüyor musunuz?

Tabi ki. Fakültemizde şuanda 1291 öğrenci bulunmakta. Bu öğrencilerimizin 134 tanesi Afganistan’dan Almanya’ya; Yunanistan’dan Mısır’a; Gana’dan Belçika’ya bizim “Milletlerarası Öğrenci” statüsünde değerlendirdiğimiz kısmı oluşturuyor. Yüksek lisans eğitiminin yanında doktora eğitimi de veren fakültemiz bünyesinde hem kendi ülkemizdeki hem de az önce sözünü ettiğim “Milletlerarası Öğrenci” statüsündeki öğrencilerimiz kaliteli bir şekilde eğitimlerini alabilmektedirler.

Fakülteniz yeni binasına kavuşmak üzere. Son olarak, bu sene ve bu seneden sonra üniversite tercihinde bulunmak isteyen öğrencilere neler söylemek istersiniz?

Bu konuda uzun süreç boyunca gösterdiğimiz çabanın karşılık bulduğunu ve bu uğraşımızın bilfiil hayata geçirilmiş olduğunu görmek bizler için tarifi mümkün olmayan bir bahtiyarlık. Bu vesileyle emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tercihte bulunacak öğrencilerimizle de okulumuzun hem akademik kadro hem de fiziki yapı açısından çağdaş dünyanın eğitim seviyesine hitap eden sağlam bir alt yapıyla buluşacaklarına dair inancımı paylaşmak istiyorum. Ayrıca “Şeyh Şaban-ı Veli” üst başlığı altında her sene düzenli olarak organize etmiş olduğumuz ve geleneksel bir hal alan uluslararası sempozyumlarımızla da bölgemizde öne çıkan bir ilahiyat fakültesi olduğumuza işaret etmek isterim.  Kısacası sadece eğitimlerine odaklanacakları, barınma, ulaşım vs. sıkıntılarının olmayacağı; mensubu ve mezunu olmaktan gurur duyacakları bir üniversitenin kendilerini beklediğini rahatlıkla söyleyebilirim.


Doç. Dr. Ahmet ÖZDEMİR

Dekanımızı dinledikten sonra diğer sorularımızı Kastamonu İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı ve İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ahmet ÖZDEMİR Beyefendiye yöneltiyoruz.

Sayın hocam, öncelikle yeni ünvanınız hayırlı olsun. İlahiyat Fakültesi’nde genel olarak ifade etmek gerekirse İslam Hukuku dersleri veriyorsunuz. Derslerinizde İslam Hukuku’nun konumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Öncelikle çok teşekkür ediyorum. İslam Hukuku’na gelince bu hukukun özellikle İlahiyat alanında bilgi sahibi olmak isteyen öğrenci veya araştırmacıların muhakkak surette öğrenmesi gereken asıl ilimlerden biri olduğu gerçeğinden hareket edersek, dersimizin önemini ortaya koymuş oluruz. Bu açıdan baktığımızda İslam Hukuku’nun sadece normlardan oluşan bir hukuk metni olmadığını, aksine İslam kültür ve geleneğini, bilim ve irfanını ortaya koyma ve bunu Müslüman hayatına aksettirme uğraşı olduğunu kabul etmiş oluruz. Bu da bizi bu alanın vazgeçilmezliğine götürmektedir.

İslam Hukuku’nun yanında başka hukukların da varlığını kabul etmek mecburiyetindeyiz. Siz bu noktada derslerinizde başka hukuklarla İslam Hukuku’nun karşılaştırmasını yapıyor musunuz?

Elbette. Bir şeyin hem artısını, eksisini ortaya koymak hem de diğerleri arasındaki konumunu belirlemek açısından “mukayese yapma” olmazsa olmaz diyebileceğimiz bir yöntemdir. Ancak bunu özel bir ders bazında, sırf bu mukayeseye dayalı bir dersin olup olmadığı şeklinde soruyorsanız, bu konuda size ders sayılarımızın bu denli fazla olmadığını söylemek isterim. Buna rağmen bizler derslerimizde yeri geldikçe veya ihtiyaç duydukça bu açığı kapatmaya gayret ediyoruz.

İslam Hukuku’nun İslam’ı anlama ve anlamlandırma açısından en temel derslerden biri olduğunu ifade ettiniz. Bu da dolaylı yoldan dersin kapsamının çok geniş olduğu izlenimi uyandırmakta. Öğrencilerinizin böyle bir derse karşı yaklaşımları nasıl sizce?

Derslerimizin bir kısmı zorunlu, diğer bir kısmı seçmeli. Zorunlu derslerimize katılımın üst seviyede oluşu ve öğrencilerimizin seçmeli ders kontenjanlarını son haddine kadar doldurması benim açımdan bu derslere olan iştiyakın ifadeye bürünmüş halidir.


Gelelim öğrencilerimizin dediklerine. Kastamonu İlahiyat Fakültesi Mezunu, Temel İslam Bilimleri Anabilim Dalı Tefsir Bilim Dalı Yüksek Lisans Öğrencisi Mesut YILMAZ’a soruyoruz.

Yüksek Lisans Öğr. Mesut YILMAZ

İlahiyat Fakültesi’nin ilk mezunlarındansınız. Ayrıca aynı fakültede yüksek lisans yapıyorsunuz. Bu süreci bize anlatabilir misiniz?

Fakültemiz yeni kurulan bir fakültedir. Ben de ilk mezunlarından biriyim. 2006 yılında kurulan Kastamonu Üniversitesi de yeni sayılabilecek bir durumda zaten. Dolayısıyla lisans eğitimine başladığımız dönemde barınma imkânları anlamında devlet yurtlarının kapasitesi azdı. Ancak son zamanlarda yeni KYK yurtları yapıldı. Barınma sorunu en aza indirildi. Diğer taraftan şehir insanının sıcakkanlı olduğunu düşünüyorum. Bununla beraber şirin bir şehir olan Kastamonu’nun da öğrenci bütçesine uygun bir şehir olduğunu söyleyebilirim. Fakültemizin öğretim kadrosu anlamında eğitim imkânlarının kaliteli olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda fakültemizin her geçen gün öğretim görevlisi sayısı artmakta. Ailesinden ayrılan bizler için lisans eğitimim döneminde sıcak bir aile ortamını hep birlikte yaşama imkânı bulduk. Aynı şekilde mezun olurken de hep birlikte üzüldük. Ardından Yüksek Lisans yapmak da nasip oldu. Bizim lisans dönemimizde fakülte binamız olmasa da şu sıralarda fakülte inşaatının sonuna gelindi. İmkânların ve şartların her geçen gün daha da iyi olacağından şüphem yok. Daha da güzel olması temennilerimle…


Son Sınıf Öğr. İsmail DEMİRKAN

Son sorumuzu Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi son sınıf öğrencisi İsmail DEMİRKAN’a yöneltiyoruz.

İlahiyat Fakültesi’de 4 yıllık bir eğitim serüveninin ardından mezun oluyorsunuz. Düşüncelerinizden bahsedebilir misiniz?

Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde 4 senedir eğitim görmekteyim. Allah’a şükürler olsun, bu sene mezun olma bahtiyarlığına eriştirdi bizi. Eğitim gördüğüm 4 sene boyunca hocalarımızla olan diyaloğumuz her daim samimi ve içten oldu. Zira biz öğrenciler kafamıza takılan soruları istediğimiz zaman hocalarımızın odasına girip onlarla birebir diyalog halinde kendilerine yöneltebildik. Bunun yanı sıra hocalarımızdan geleceğe yönelik birçok tavsiye alma imkânımız oldu. Fakültemizde dersler ortalama 40 kişilik sınıflarda, gayet temiz ve nezih ortamlarda işlenmektedir. Hocalarımız (Allah hepsinden razı olsun) kendi alanlarında bize verebileceklerini en güzel şekilde derslerde ve ders dışında verdiler. Mezunu olmaktan gurur duyduğum Kastamonu İlahiyat Fakültesi daha nice seneler vatana, millete, İslam’a faydalı bireyler yetiştirmeye devam edecektir. Rabbim hocalarımızın ve eğitime devam eden öğrenci arkadaşlarımızın yardımcısı olsun. Cümlemizi ilmiyle amil olanlardan eylesin inşaAllah…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir