• https://www.facebook.com/dergiilim/about/
  • https://twitter.com/ilim_editor

Çukurova İlahiyatta Okumak

Hatice TÜRK } İlim Dergisi 35. Sayı Nisan Mayıs 2019
Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Okumak   *    Adana’da üniversite okumakla başlayalım. Adana güneşe yaz mevsimi ateş açanların, agresif adamların, Balcalı dolmuşlarına; Balcalı Balcalı, boş araba’  deyip, vize final dönemlerimizde aman koridorlar boş kalmasın diyerek ağzına kadar koridorları dolduran muavinlerin şehri…

   *    Uzak memleketlerden gelmiş arkadaşlarımızın ailelerini telaşlandıran olayların yaşandığı ve çok şükür ki bizlere şu ana kadar bir zararı dokunmayan şehir.

   *    Basının abartıp kabarttığı, yaşanan olaylardan Adana’nın tekin bir yer olmadığı imajını çizdiği, ama İlahiyat okuyan arkadaşların Adana’ya tekrar gelip zaman geçirmek isteyecek kadar sevdikleri bir yer.

   *    Bahar mevsiminin en güzel rengi olan portakal çiçeği karnavalının yapıldığı, yaklaşık bir buçuk milyon insanın katıldığı renkli şehirdir Adana.

   *    Bu renklerden nasibini almaz mı ilahiyat fakültemiz? İki farklı grubun paylaştığı, güneşin batışının, barajın manzarasının izlendiği binamız güzel sanatlar ve ilahiyat komşuluğu… Dışardan bakarsın, iki uç çizgi yan yana gibidir. Oysaki arkadaşlıklar kurmak mümkündür, güzel sanatlar ve ilahiyat komşuluğundan.

   *    Sanat demişken sanatın en içli enstrümanlarından biri olan ney eğitimi almak da mümkün İlahiyat Fakültesinde. Emek, sabır işi tabii. Başlayıp bırakanlar kervanına katılmak istemeyenlerin aralarını iyi tutmaları lazım bu enstrümanla. Hem ne yazar! Musiki dersliğinde başarının %1’i yetenek, %99’u çalışmak…

   *    Medeniyetlerin beşiği olan Çukurova’nın İlahiyat Fakültesinde anlarsınız farklılıkların zenginlik olduğunu derslerdeki münakaşalardan. Bazen taassup sahibi arkadaşlarımız körü körüne fikirlerini savunurlar. Tahammülünüz varsa, orada görürsünüz sizinkinden farklı bakış açılarını. Yoksa farklı laf dalaşlarının içinde keyfiniz kaçmış bulursunuz kendinizi.

   *    Bitmiştir ders. İkinci öğretim olmanın zorluğunu da yanınıza alıp beklersiniz bu saate kalan son Balcalı’yı. Bazen sadece ilahiyat öğrencileri vardır o dolmuşta.

   *    Hazırlıkları es geçmeyelim. Kendim okumadım tabii hazırlık. Bir şey kaybettim mi, hala kararını veremesem de şu anki hazırlık eğitimimizden yola çıkarak bu işte iyi değiliz diyorum. Hocalarımın deyimiyle bu dile kutsallık atfedişimizden başarılı olamadık dil eğitiminde. Bunun istisnaları da mevcut.

   *    Çukurova ilahiyatta son yılı sormayın bile. Formasyondan staja, okuldan yurda derken, bir bakmışsın elinden koca bir yıl kaymış gitmiş. Heybeni dolduramadıysan, hoş geldin meslek hayatındaki zorluklar…