• https://www.facebook.com/dergiilim/about/
  • https://twitter.com/ilim_editor
Emre YAZICI
yazciemre@gmail.com
Arapça Nasıl Öğrenilmez?
25/02/2019

İşe gramerle başlayarak öğrenilmez!


   Arapçaya dair her hangi bilgisi ve fikri olamayan kişiyi ilk önce yoğun gramerden başlatmak en sık yapılan hatalardandır. Kendi dilimizden örnek verelim. Daha Türkçe birkaç tane bile kelime bilmeyen yabancıya oturtup “da” nerelerde ayrı yazılır anlatmak gibi. Hâlbuki dil tıpkı 2 yaşına gelen çocuğun öğrenmesi gibi olmalıdır. Çocuk çevresinden duyduğu kelimeleri taklit etmeye başlar. Kıra döke öğrenir. Sonra devrik cümle kurduğunda çevresi tarafından düzeltilmeye başlanır. Bir iki derken artık hata yapmamaya başlar.


Hedef kitle iyi belirlenmeden öğrenilmez!


  Ticaret amacıyla Arapça öğrenenle ilmi amaçla öğrenen aynı değildir. Ticaret yapmak isteyen kimsenin derin edebiyat içeren bir Arapçaya veya yoğun bir gramere ihtiyacı yoktur. Ama ilmi amaçla öğrenen kişi özellikle hadis ve Kuran’da yoğun olarak gramer ihtiyacı duyacaktır.


Arapça ulaşılamayacak bir dil gibi görülerek öğrenilmez!


Bu biraz da öğretenin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Arapça sanki uzay dili, mümkün değil, öğrenemezsin gibi cümlelerle karşı tarafın zaten yarım olan yoğunluğunu sıfıra indirmektedir. Evet, Arapçanın zor bir dil olduğu doğrudur. Ama bu biraz da dilin 14 asırdır kendisini korumasından kaynaklanmaktadır. Bugün bizim konuştuğumuz Türkçe ile 600 sene önce konuşulan Türkçe arasında ciddi fark olduğu malumdur. Kişinin o günkü dil için ayrı bir eğitim alması gerekir. Arapçada ise hepsi bir birine harmanlanmış haldedir. Bu işi zorlaştırmaktadır. Burada yukarıda bahsettiğimiz hedef kitlesi meselesi devreye girmektedir.


Daha kendisi Arapçayı öğrenememiş bir hocayla öğrenilmez!


Maalesef günümüzde en büyük sorunlardan birisi budur. Birçok kimse Arapçayı henüz bilmeden sadece gramer ezberiyle Arapça öğretmeye kalkmaktadır. Geride bahsi geçen hataları aynıyla tekrar etmektedir.


Özel olarak yoğunlaşmadan öğrenilmez!


 Bu kişinin belli bir amaç taşımaması veya yaptığı şeyin önemini iyi anlamamasından kaynaklanmaktadır. Bu dili öğrenen temelde iki motivasyonla hareket etmelidir:

 1. Arapça öğrendiğimde Kuran ve sünneti anlayacağım. Namaz kılarken okunan ayetlerin manasını bileceğim. Böylelikle daha huşûlu namaz kılıyor olabileceğim… Dahası ilim adamı olabilmem için temel kaynakları okuyabiliyor olmam lazım. Hepsinin ortak dili Arapçadır. Dolayısıyla Arapçam iyi olmalı.

 2. Arapça öğrendiğimde yaklaşık 300 milyon insanın konuştuğu bir dili anlayacağım ve konuşacağım. Bundan da önemlisi Müslümanların ortak dili olduğu için belki 500 milyon insanla aynı dile sahip olabileceğim.

 Kişinin böylesi ulvi amaçlarla öğrenmeye başlaması, yoğunlaşmasına da neden olacaktır. Hiç görmedi olmasın, biraz bilmekte fayda var, haftada bir gün yaparız şeklinde düşüncelerle dil öğrenmek, insanı o dilde hiçbir zaman bilen kişi yapmaz. Hele hele böyle yoğunlaşma isteyen bir şeyde zaman kaybından başka hiçbir getirisi olmaz.540 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Sorularla Arapça Dil Problemleri - 30/04/2019
İlahiyat öğrencilerinin gerçek soru ve sorunlarıyla Arapça dil problemlerine kişisel çözümler...
Pratik Arapça İçin 7 Öneri - 02/01/2019
Okuma, yazma ve konuşma becerileri açısından Arapçayı geliştirmenin püf noktaları...