• https://www.facebook.com/dergiilim/about/
  • https://twitter.com/ilim_editor
Emre YAZICI
yazciemre@gmail.com
Pratik Arapça İçin 7 Öneri
02/01/2019

 


1. İlk aşamada bol bol kelime ezberle: Dil öğrenmenin olmazsa olmazı o dile ait kelimeleri ezberlemektir. Bunu için sistematik ezber daha verimlidir. Mesela insan bedeni ile ilgili kelimeler, hayvanlar, eşyalar vs. Bu sistematik ezber için Akdem Yayınları’ndan çıkan resimli sözlükten istifade edilebilir. Cantaş Yayınları ve Ensar Yayınları’nda da benzer çalışmalar vardır.

Kelime ezberi için herkes kendine göre bir yöntem geliştirebilir. Bununla beraber tecrübe edilmiş yöntemler de vardır. Mesela bunlardan birisi fiş yöntemidir. Bir el işi kâğıdı alınır, küçük fişlere bölünür, bir tarafına kelimenin Arapçası, diğer tarafına Türkçesi yazılır. Bu fişler bir kutuya veya cebe koyulur. Rastgele bir şekilde çekilir. Eğer Arapça tarafı çıktıysa Türkçesi, Türkçesi çıktıysa Arapçası bilinmeye çalışılır. Başarılı olunduysa başka bir kutuya ya da diğer cebe konur. Eğer karşılık bilinmediyse aynı yerine bırakılır. Bu şekilde ezberleyene kadar devam eder. Tabii bu bir yöntemdir. Her halükarda bir kelime ezberlenene kadar bol bol tekrar edilmelidir.


2. İkinci aşamada artık kelimeleri cümle içinde ezberlemeye geçmelisin. Yani kalıp ifadeler akılda tutulmalı. Burada ayrıca ufaktan cümle kıyasları da başlamalı. Kıyaslamadan maksat şudur: Diyelim خرج محمد من الصف  diye bir cümle ezberlediğinde, kıyas yaparak şu cümleleri oluşturmalısın:

خرج علي من البيت

خرج محمد من الغرفة

خرجتُ من الصف

Sonraki aşamada bunlara bir ufak cümle daha eklenmeli. Mesela رأيت صديقي diye bir cümle daha önce ezberlemişti diye düşünelim. Bunu yeni ezberlenenle birleştirerek bir kurgu meydana getirmeye çalışmalı öğrenci. Az önceki misale uygulayalım: خرجت من البيت. ورأيت صديقي أحمد. وسلمت عليه  Bu tecrübe edilmiş bir yöntemdir ve geliştiricidir. Kişide cümle mantalitesi de artar.


3. Konuş: Bu iki türlü olabilir. Bir: Arap arkadaş bulup onunla ufak tefek konuşmaya çalışmak. İki: Kendi kendine konuşmak. Yani hayal kurmak. Birincisi talebeler tarafından pek uygulanmıyor. Ama ikincisi hafife alınmayacak kadar faydalı. Gün içinde öğrendiği ifadeleri zihninde kurgulayarak farklı cümlelere uygulamaya çalışmalı öğrenci. Yolda giderken bir Arap turist Fatih Camii’ni sorsa, ben nasıl tarif ederdim? Bunu düşünerek hayalî cevaplar vermeli. Daha sonra bunları hocaya veya bir Arap’a tashih ettirmelidir.


4. Dinle: Şuanda Türkiye’de Arapça eğitimin artması dolayısıyla Youtube’da çok fazla altyazılı Arapça çizgi filme rastlamak mümkün. Bunlardan en kısa ve kolay olanlar seçilip izlenmeli. Burada izlemek derken genelde bir kere dinlemek gibi anlaşıyor. Hayır, bir videoyu birden fazla dinlemek ve tekrar etmek gerekiyor. Yukarıdaki kurgu ile ilgili şey burada da geçerli. Filmde görülen bir ifade tarzını taklit etmek gerekir. Benzer sahneler (bahaneler) oluşturup cümleyi mutlaka gün içinde kullanmalıdır.


5. Yoğun şekilde oku: Bunun için ilk seviye hikâye kitaplarını bol bol okuması gerekiyor öğrencinin. Ne kadar çok okursa, kişinin cümle tecrübesi o kadar artar. Tabii burada ifade tarzlarına da dikkat edip not alması, aynı şekilde farklı cümlelerde kullanmaya çalışması gerekir.


6. Yaz: Bu belki ilk aşamada çok yapılacak bir şey değil, ama belli bir süreden sonra bu kurgulardaki ifadeleri yazıya geçirip bir hocaya tashih ettirmek gerekir.

Aslında buraya kadar sayılanlar aşağı yukarı birbiriyle bağlantılı şeyler. Kelime ezberlerken ufaktan kısa cümlelere geçmek, sonrasında bunları hayal dünyasında kurgulamak, sonra bu kurguyu yazıya döküp bir bilene tashih ettirmek gerekir.


7. Hepsinden önemlisi yoğunlaş: Dil öğrenmek ciddi iştir. Türkiye’de çok hafife alınıyor gibi bir izlenim söz konusu. Belli vakit ayırıp Arapça öğrenmeye yoğunlaşmak ve mümkün mertebe başka bir şeyle meşgul olmamak işin en önemli kısmıdır.

 1082 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Sorularla Arapça Dil Problemleri - 30/04/2019
İlahiyat öğrencilerinin gerçek soru ve sorunlarıyla Arapça dil problemlerine kişisel çözümler...
Arapça Nasıl Öğrenilmez? - 25/02/2019
Arapça öğrenmenin önündeki 5 engel