• https://www.facebook.com/dergiilim/about/
  • https://twitter.com/ilim_editor
Misafir Yazarlar
Gençlerin Flört Sorunu - Semih Recep Topuz
04/02/2018
Semih Recep TOPUZ // semihrcptpz@outlook.com
İlim Dergisi 27. Sayı Şubat 2018


Yeni dergi yazımızla sizlere merhaba diyorum. Bu ayki yazımız flört ve iffet kavramları etrafında olacak. Meseleleri daha çok gençlerin perspektifinden değerlendirip evvela onların istifadesine sunmayı murad ediyoruz. Çünkü gençleri önemsiyor, onları iyiliğe kanalize etmeye ve yüksek ahlakı temsil etmeye çalışmaya davet ediyoruz. Yazdığımız yazıları değerlendirirken bu ideali ümit ediyor ve toplumun fertlerinin daha sağlıklı yaşayabilecekleri ortamları oluşturmak için adeta trafik levhalarını belirlemek istiyoruz. Hasbelkader kendimizi bulduğumuz bu hayat yolculuğunda, aldığımız nefesle birlikte istesek de istemesek de üzerimize sorumluluklar yüklendi. Bütün insanlık aynı yerkürede yaşayıp dünyanın farklı bölgelerinde farklı ideallerin peşinde koşuyor. Bugün dünyayı yöneten holdingler, insanlığın kurtuluşu gibi yüksek erdemlerden söz ederken, sadece kendi menfaatleri, huzurları, bekaları için dünyayı dizayn ediyorlar.

 İşin kötü tarafı insanların sadece onların istediği gibi düşünmeleri adına olacak ki, çeşitli araç gereçlerle, algı yönlendirmeleriyle, insanlığı çok renkli hayatlara mahkum ediyorlar. Hani anlatılır ya; bir kurbağa üzerinde deney yapılmış. Kurbağa önce buz gibi suyun içine atılmış ve ardından kurbağa hemen dışarı çıkmış. Sonra kaynar suyun içine atılmış, kurbağa yine hemen dışarı çıkmış. Ardından ateşin üzerine konulan normal bir suyun içine atılmış. Kurbağa normal suyun içerisinde olduğunu düşündüğü için çıkmamış. Fakat işin garip tarafı su ısınmasına rağmen orada kalmaya devam etmiş ve ölmüş. Bugün insanların içinde bulunduğu durum buna benziyor. Kimse suyun kaynadığını anlamıyor ve hayatına öylece devam ediyor. Geçmişte ayıp sayılan davranışlar, düşünceler bugün çağ dışı denerek kıymetleri yitmeye devam ediyor. Haksızlıklardan kimse rahatsız olmuyor.

 Kısacası insanlık değer yargılarını madde ve menfaat üzerinden kuruyor. İlişkilerimizde kendimize faydası dokunanı incitmeden, faydası dokunmayana seviyeli (geleceği kestiremediği için) yaklaşıyor, zararı dokunana da insafsızca saldırıyoruz. Bu şekilde insan, insanın kurdu oluyor. Sencillik yerine bencillik almış başını gidiyor. İyilik yapmak, enayilik yapmak gibi kabul ediliyor. Zarar gömeme adına müdahale edemediğimiz kötülükler, değerlerimizi sıradanlaştırıyor, önemsizleştiriyor. Mevcutta gençliğin durumu çok daha vahim bir yer alıyor. Ne yazık ki gençler madde ve menfaat zemininde olgunlaşma dönemlerini yaşıyor ve eskileşen değerlerden uzak kaldıkları için birçok şey onlara anlamsız geliyor. Hız ve haz gençlerin farkında olmadan hayat tarzı oluyor. Kıymeti olmayan kısa süreli zevkler birbirini kovalıyor. Konumuzla ilgili tarafına gelmek gerekirse, böyle bir zeminde yaşayan toplum ve özelde gençlik adına flört ve iffetin gönyesinden çıktığını ve yeniden tarife muhtaç olduğunu bilmemiz gerekir.    

 Evvela bu iki kavramı tarif edelim. Kendi tariflerimizi yazmadan önce gençlerin de bu konu hakkında araştırma yaparken ilk yapacakları şeyi yaparak yani internette araştırarak başlıyoruz. İnternete baktığımızda flört; ilişkinin ilk adımıdır. Bir çeşit oyundur. Çiftlerin birbirini tanıması adına cinsiyetlerini ön plana çıkartan eylemleridir. Çiftlerin cinsel manada birbirlerine yakınlaşmalarını sağlayacak bir dizi tavsiye. Tarifi dikkatle okuduğumuzda daha ilk tanışma evresinde ‘namus’ kavramının ne kadar önemsizleştirildiği gözler önüne serilmektedir. Flörtün özünde yaşanması gereken bir tecrübe olduğu ve doğru kişi bulunana kadar aynı sürecin devam edeceği sonucu ortaya çıkıyor. Yani çiftlere “evlenmeden önce, evliymiş gibi yaşamanızda hiçbir problem yoktur” denmekte.

 Geçmişle günümüzü kıyasladığımızda, her geçen gün boşanma oranlarının artması bunun çok da akıllıca bir şey olmadığını; ilkesiz bir flörtün ilkesiz bir evlilik olacağını anlamamız gerekir. Hele de lisede bir genç kardeşimizin bütün enerjisini karşı cins ile yaşayacağı bir tecrübeye aktarması, işin en vahim taraflarından birisi. İdealleri olması gereken bir gencin, enerjisini karşı cinsine karşı yaşayacağı duygular için harcar hale gelmesi...  Şahsiyetsiz, iradesiz ve değerleri olmayan bir toplum hayal ediliyor ve bu algı insanlığın en aciz tarafından yönetiliyor. Kadınlar bir obje gibi servis ediliyor, erkeklerin iradeleri ile dalga geçiliyor.

 Kendi tarifimize gelince flört; ahlakî bir şekilde cinslerin birbirlerine ilgilerini belli etme halidir. Peki ahlaki yargılar kime göre diye soracak olursak; yine insanı baz alacak şekilde, insan şahsiyetini göz önünde bulundurarak olmalıdır.

 Aynı şekilde yine iffet kavramını internete yazdığımızda çıkan sonuçlara bakarsak; çirkin fiillerden kaçınmak, haya ve edep dairesinin dışına çıkmamak, ahlakî değerlere bağlı kalarak namuslu ve şerefli olma hali diye geçmekte. Aslında iffetin tarifine ekleyecek pek bir şey olduğunu düşünmüyorum. Asıl olan iffetin nasıl bu kadar gündemimizin dışına itildiğini anlamamız olacaktır.

 Sonuç olarak şunları söyleyebiliriz; madde ve menfaat zemininde değerlerinden hali bir insan modeli oluşturulmak isteniyor. İffetli flört yerine, iffetsiz flörtler teşvik ediliyor. İffetsiz flört; trafik kurallarının olmadığı bir yolculuğa çıkmak gibidir. İffet ilkedir, kuraldır. Kâinatın Rabbinin beşeri münasebetleri düzenleme adına koyduğu ilkeler bunlara en güzel örneklerdir.  Kadınlar için örtü, erkekler için de göz kapaklarını örtmeleri iffetin en somut halidir.308 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Yazma Eser Tercümeleri Ne Kadar Düzgün? - Molla Kasım - 10/07/2019
İlyas Çelebi ve Mahmut Çınar tarafından çevrilen ve Türkiye Yazma Eserler Kurumu tarafından yayınlanan Tavâli’u’l-Envâr (Kelam Metafiziği) kitabının tercümesi inceleniyor.
20 Maddede İlahiyat ve Medrese Mukayesesi - Tunahan Erdoğan - 08/07/2019
20 maddede günümüz medreseleri ile ilahiyatları karşılaştırılmaktadır.
İlahiyatın Sorunları ve Çözümler - Mehmet Azizoğlu - 08/07/2019
Yazıda dile getirilen konular başta ilahiyat fakülteleri olmak üzere genel manada yükseköğretimin de bazı sorunları olarak düşünülebilir.
Akademik Hadisçilik Ne Yapar? - Oğuzhan Yıldız - 08/07/2019
İlahiyat fakültelerindeki akademik hadis eğitiminin yaklaşık 120 yıllık bir süre sonunda hangi mahiyette olduğu ve lisansüstü araştırmaların işlevleri hakkında daha çok tasvire dayanan bir üslupla bilgi vermek hedeflenmektedir.
Ülkemizde Bulunan Suriyeli Âlimler - Mazhar OĞULPINAR - 01/05/2019
Suriye'den ülkemize hicret eden 12 alim şahsiyet...
Hılyetü’l-Evliyâ’dan Reçeteler - Nurullah KIŞLA - 01/05/2019
Selefin hikmet ve irfanıyla dolu Hılyetü’l-Evliyâ’dan kalp hastalıkları tedavileri...
Fıkhu’l-Luğa’dan Tadımlık - E. KARATAŞ - 01/05/2019
Fıkhu’l-Luğa’dan Tadımlık birinci bölüm...
Tehcir Diyarında İlim Ehlinin Sıkıntıları - Abdurrahman TAŞBİLEK - 30/04/2019
Tüm zorluklarına ve risklerine rağmen Sûriye'de kalıp savaş mağduru, mazlum ve mahrum halkının eğitimine katkı sağlamak için mücadele verenlerin yaşadıkları...
Muhacir Alimler - Dr. Ahmet Emin DAĞ - 30/04/2019
Suriye ayaklanmasının başlangıç evresinden ülkemizdeki Suriyeli alimlerin durumuna sürecin genel hatlarıyla özeti...
 Devamı